wróć...Dział spadku - co to w ogóle jest?

Po śmierci osoby pozostaje po nim spadek, który zazwyczaj przysługuje kilku spadkobiercom. Osoby będące spadkobiercami (nabywcami spadku) są jego współwłaścicielami w częściach odpowiadających wartości udziałów, w których nabyli spadek.

By znieść tę współwłasność majątku spadkowego i rozdysponować majątkiem spadkowym (nieruchomościami, ruchomościami, środkami pieniężnymi etc.) poprzez przyznanie poszczególnych składników majątku spadkowego konkretnemu spadkobiercy konieczne jest przeprowadzenie działu spadku.

Jakie są skutki działu spadku?

Od momentu działu spadku każdy z dotychczasowych współspadkobierców odpowiada samodzielnie za długi spadkowe w stosunku wielkości udziału jaki mu przypada w spadku (art. 1034 § 2 Kodeksu cywilnego). 

Do czasu działu spadku, a od momentu przyjęcia spadku, spadkodawca odpowiada za całość długów spadkowych ze swojego majątku. 

 

Jakie są sposoby podziału spadku?

Działu spadku można dokonać na dwa sposoby: 

  1. w umowie - umowny dział spadku
  2. w drodze postępowania przed sądem - sądowy dział spadku. 

 

Co obejmuje dział spadku?

Przedmiotem działu spadku są tylko aktywa spadkowe, czyli składniki majątkowe. 
Przedmiotem działu spadku NIE SĄ długi spadkowe. W postępowaniu o dział spadku nie jest możliwe dzielenie długów spadkowych ze skutkiem wobec osób trzecich (np. wierzycieli z długów spadkowych).